چرا از دستبند پلاستیکی استفاده می کنم؟

توسطمدیر

چرا از دستبند پلاستیکی استفاده می کنم؟

چرا از دستبند پلاستیکی استفاده می کنم؟

در استفاده از دستبندهای کاغذی که تاکنون در بسیاری از مراکز از آن استفاده شده مشکلات زیادی وجود دارد که از آن جمله به موارد زیر می توانم اشاره نمود.

– دستبند با چسب روی هم قرار می گیرد که در اکثر موارد در اثر حتی یک شستشوی ساده چسب باز می شود که این خود ریسک بالایی را ایجاد می کند.

– در اثر پاشش الکل (در زمان تزریق) کلمات و نوشته های آن کمرنگ و گاه پاک میشود حتی بارکد درج شده روی دستبند بیمار پس از چندی قابل اسکن نیست.

استفاده از دستبند کاغذی همواره این نکته را در بر دارد که امکان پاره شدن آن هست.

همواره این سوال برای من مطرح شده که چطور می‌توان این نقص را برطرف ساخت.

شرکت راهیان سلامت طب البرز مجموعه کاملی از دستبندهای بیمار را ارائه داده که آنچه بیشتر مهم است قابلیت های است که در زیر به آن اشاره می شود.

rasateb tickجنس دستبند از نوع پلاستیک (ونیل) است که ضد حساسیت، بسیار نرم و لطیف و در عین حال در برابر پاره شدند بسیار مقاوم است. تا جایی که برای بریدن آن باید از ابزاری مثل قیچی و یا کاتر استفاده کرد.

rasateb tickبرای بسته شدن دستبند روی دست بیمار از قفل پلاستیکی بسیار محکم استفاده شده که امکان جدا شدن دستبند از روی سهوی بیمار وجود ندارد.

rasateb tickنوشته های روی دستبند به هیچ عنوان پاک نمی‌شود، حتی اگر با الکل یا مواد ضدعفونی دیگر روی آن را شستشو دهیم.

rasateb tickدر خصوص بارکد نیز چنین است، به هیچ عنوان کم رنگ نشده و برای همیشه می‌توان آن را اسکن نمود.

rasateb tickجنس دستبند به گونه ای است که می توان آن را شست و شو و ضدعفونی کرد بدون آنکه نوشته های روی آن کمرنگ و یا پاک شود.

حال اجازه دهید در خصوص هر یک از مدل ها به نقد و بررسی آن بپردازیم.

.

دستبند پلاستیکی بیمار با کارتابل مشخصات بیمار

جنس دستبند از نوعی پلاستیک ضد حساسیت بسیار نرم و لطیف و در عین حال بسیار مستحکم است. جهت استفاده بر روی دست بیمار از دکمه پلاستیکی استفاده شده که پس از بستن آن امکان جداسازی دستبند بدون ابزار وجود ندارد. مشخصات بیمار را میتوان روی کارتابل کاغذی نوشته و یا به صورت لیبل آن را پرینت گرفت و در بخش مخصوص آن قرارداد. استفاده از این نوع دستبند بسیار ساده است ولی در هنگام شستشو و ضدعفونی کارتابل کاغذی می بایست جدا شود

این نوع دستبند پلاستیکی یکی از قدیمی‌ترین نوع دستبند بیمار است که در دو مدل نوزاد و بزرگسال هرکدام در ۸ رنگ، سال هاست که ارائه می شود.

دستبند پلاستیکی ساده

جنس دستبند از نوعی ترکیب کاغذ و پلاستیک است که بسیار محکم و در عین حال لطیف می باشد. در این نوع دستبند نیز جهت استفاده بر روی دست بیمار از دکمه پلاستیکی استفاده شده که پس از بستن آن امکان جداسازی دستبند بدون ابزار وجود ندارد. مشخصات بیمار را میتوان در بخشی از دستبند که جهت این منظور در نظر گرفته شده با خودکار و ماژیک سی دی نوشت.

استفاده از این نوع دستبند بسیار ساده است و با توجه به جنس آن بیمار میتواند به راحتی شستشوی دست خود را انجام دهد چرا که در اثر شستشو دستبند به هیچ عنوان آسیب نمی‌بیند.

دستبند پلاستیکی با قابلیت نوشتن بر روی آن

این مدل از دستبند یکی از جدیدترین نوع از انواع دستبندهای پلاستیکی است، با جنس بسیار لطیف و ضخامت نسبتاً بالا، نسبت به مدل های که تاکنون بررسی کردیم احساس راحتی بیشتری را برای بیمار ایجاد میکند. مشخصات بیمار را به راحتی می‌توان روی آن با خودکار و یا ماژیک سی دی و یا ماژیکی مخصوص شرکت آن را ارائه می دهد یادداشت نمود.

دستبند در سه مدل نوزاد بزرگسال و ست مادر و نوزاد ارائه می شود.

در خصوص ست مادر و نوزاد باید گفت که این ابتکار بسیار جالبی در طراحی آن بوده است. یک دستبند بزرگسال و یک دستبند نوزاد به یکدیگر چسبیده اند و روی هردوی آنها یک کد مشترک چهار رقمی هک شده است با این شرایط پس از تولد، مادر و نوزاد هر دو از یک مدل دستبند با کد مشترک و رنگ یکسان استفاده می کنند. در این نوع دستبند نیز جهت استفاده بر روی دست بیمار از دکمه پلاستیکی استفاده شده که پس از بستن آن امکان جداسازی دستبند بدون ابزار وجود ندارد. تنوع رنگ برای تمامی سایزها بسیار عالی است به طوری که اکثر رنگها جدید ویژه به دستبند داده است.

دستبند بیمار با طلق محافظ

بی شک طراحی این دستبند بسیار منحصر به فرد و هوشمندانه بوده است، چرا که به سادگی با قرار گرفتن یک لایه طلق روی نوشته ها و یا لیبل بیمار در مقابل نفوذ آب و مواد شوینده کاملاً از آن محافظت می‌شود. جنس دستبند از روی پلاستیک لطیف است که گاها با کاغذ اشتباه گرفته می‌شود با توجه به نوع پوشش دستبند در رنگ های متفاوت درخشش خاص آن قابل انکار نیست.

مشخصات بیمار را حتی می‌توان روی یک کاغذ و یا لیبل پرینت گرفت و در محل اختصاصی آن قرار داد و با کشیدن محافظ طلقی روی آن از لیبل محافظت نمود. جهت استفاده دستبند بر روی دست بیمار مانند مدل های دیگر از قفل پلاستیکی استفاده شده که پس از بسته شدن آن امکان جداسازی دستبند بدون ابزار وجود ندارد.

در خصوص رنگ های مانند زرد و قرمز چنان رنگ ها خودنمایی می کنند که گاه از آنها برای هشدارهای FALL RISK و ALLERGY نیز بهره گرفته می شود، با این تفاوت که روی این نوع دستبند به سادگی می‌توان مشخصات بیمار را قرار داد.

دستبندهای علائم هشدار

مدت زیادی است که دستبند به نشان علائم هشدار همچون هشدارهای FALL RISK و ALLERGY در مراکز درمانی دنیا بهره گرفته می شود. این دستبندها با توجه به رنگ و نوشته شدن نوع هشدار برای آن کاملا از فاصله دور قابل تشخیص میباشد.

جالب است که این دستبند نیز از نوع پلاستیک ساخته شده که استفاده طولانی مدت از آن را امکان پذیر می سازد. دستبند در مقابل شستشو و ضدعفونی کاملاً مقاوم است که این خود از ویژگی‌های این و دستبند در استفاده از آن در طولانی مدت می باشد.

در این نوع از دستبند نیز از قفل پلاستیکی استفاده شده که پس از بسته شدن آن امکان جداسازی دستبند بدون ابزار وجود ندارد.

عرض این نوع دستبند کمتر از مدل‌های دیگر است که خود امکان استفاده آسان آن در طولانی مدت را فراهم کرده است.

دستبند پلاستیکی قابل پرینت روی آن

به جرات باید گفت این نوع دستبند تمام مشکلات موجود در دستبند های کاغذی را حل کرده است. جنس پلاستیکی بسیار بسیار لطیف و در عین حال مستحکم و مهمتر از آن امکان چاپ با پرینتر روی آن ویژگی بسیار منحصر به فرد آن است.

این دستبند به صورت رول است که در پرینتر قرار گرفته و پس از چاپ مشخصات بیمار روی آن به سادگی جدا شده و با استفاده از قفل پلاستیکی می توان دستبند را روی دست بیمار نصب نمود.

ویژگی بسیار خاص این دستبند آن است که مشخصات و بارکد چاپ شده روی دستبند به هیچ عنوان پاک نمیشود. برای امتحان پنبه آغشته به الکل را روی نوشته ها کشیدیم و سعی کردیم حداقل نوشته ها را کمرنگ کنیم ولی امکان پذیر نبود.

به دلیل عدم کمرنگ شدن چاپ روی دستبند بیمار، بارکد بیمار برای همیشه قابل اسکن است، که این بسیار قابل توجه است.

با توجه به استحکام همیشگی دستبند در برابر شستشو و ضدعفونی باید گفت که یک بیمار فقط و فقط از یک دستبند که در ابتدای ورودش به مرکز درمانی به او تحویل شده استفاده خواهد کرد، پس از نظر اقتصادی هم با صرفه است.

در مجموع با توجه به استحکام بالای دستبند، دارا بودن قفل پلاستیکی،خاصیت ضد حساسیت، قابلیت ضد عفونی، جنس بسیار لطیف آن و خاصیت آنتی باکتریال آن، باید بگویم که این منحصر به فرد ترین نوع دستبند تا کنون است.